Lista aktualności Lista aktualności

UWAGA !!! ZAGROŻENIE ASF!!! Afrykański Pomór Świń

Afrykański pomór świń to groźna choroba wirusowa. Chorują na nią świnie oraz dziki. Choroba nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Wirus ASF rozprzestrzenia się i przenosi tylko drogą mechaniczną. Nie szerzy się drogą powietrzną. Świnie oraz dziki mogą zarazić się wirusem od chorego lub padłego zwierzęcia, poprzez środki transportu, urządzenia, narzędzia czy też poprzez inne zwierzęta (psy, koty, gryzonie).


Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Weterynarii należy pamiętać, że w lesie: nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików  oraz nie należy spuszczać psów ze smyczy.


Szczegółowe informacje na temat Afrykańskiego pomoru Świn (ASF) znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zamieszczono tam mapę ognisk oraz obszarów objętych restrykcjami, program bioasekuracji oraz szczegółowe informacje dla hodowców, przedsiębiorców, lekarzy weterynarii, myśliwych oraz leśników.
Poniżej w materiałach do pobrania znajduje się ulotka dotycząca bioasekuracji oraz
sposobu postępowania w przypadku znalezienia martwego dzika.