Lista aktualności Lista aktualności

XVI Leśny Rajd Rowerowy – Okonek 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę września, już po raz 16, amatorzy jazdy rowerem spotkali się na trasach leśnego rajdu rowerowego

Uczestnicy pokonali 6 malowniczych tras, biegnących przez lasy Nadleśnictw: Jastrowie, Lipka, Okonek, Płytnica, Zdrojowa Góra i Złotów. Długość tras oscylowała między 35 a 70 km.

W tym roku, oprócz promowania wśród mieszkańców naszego regionu czynnego wypoczynku oraz poznawania walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszych lasów, rajdowicze uczcili 100-ą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jadąc pod widocznym na koszulce hasłem „niepodległa”.

Frekwencja, jak co roku dopisała. Na mecie rajdu stawiło się 630 uczestników. Najwięcej bo aż 177 osób pokonało trasę Nadleśnictwa Złotów. Każdy rajdowicz otrzymał na staracie koszulkę, naklejkę na rower oraz bon na ciepły posiłek. Finał imprezy odbył się na terenie Nadleśnictwa Okonek – na punkcie widokowym przy rezerwacie przyrody „Wrzosowiska w Okonku”.

Podczas finału imprezy, jak dyktuje tradycja, rozegrano bój pomiędzy nadleśnictwami o zdobycie Pucharu Przechodniego Leśnego Rajdu Rowerowego.
Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, uzyskując największą ilość punktów, Puchar zdobyło Nadleśnictwo Lipka.

Jedną z atrakcji imprezy było stoisko historyczne z rekonstruktorami, którzy zaprezentowali uczestnikom rajdu, dioramy prezentujące sylwetki historyczne nawiązujące do Polaków walczących podczas I wojny światowej. Można było podziwiać umundurowanie armii i formacji uczestniczących w pierwszej wojnie światowej oraz czynie niepodległościowym takie jak:

 - Legiony Polskie,

 - Armię Wielkopolską,

 - Armię Niemiecką,

 - Armię Rosyjską.

Dodatkowo można było postrzelać z repliki ckm-u MG-08.

Jak zawsze, duże emocje wzbudził konkurs wiedzy o leśnym rajdzie rowerowym,
w którym można było wygrać 6 wyjątkowych, biało-czerwonych rowerów, ufundowanych przez CILP, PTL oddział Nadnotecki, firmę ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia oraz nadleśnictwa organizujące rajd.

Na zakończenie imprezy, zaproszono wszystkich uczestników na przyszłoroczny start XVII leśnego rajdu rowerowego, który swój finał będzie miał na terenie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

 

Zdjęcia: M. Chodor, W. Bartkowiak, A. Kiełtyka