Asset Publisher Asset Publisher

NADLEŚNICTWO OKONEK

Nadleśnictwo Okonek wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. W przeważającej części leży na północy województwa wielkopolskiego; częściowo na południowo-wschodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego. Zarządza gruntami Skarbu Państwa o powierzchni ponad 16tys.ha w zasięgu dwóch powiatów: złotowskiego i szczecineckiego oraz sześciu gmin.

W Nadleśnictwie Okonek gatunkiem występującym na najszerszym spektrum siedliskowym jest sosna. Dominuje ona na siedliskach borów świeżych i borów mieszanych oraz na lesie mieszanym świeżym. Na siedlisku lasu świeżego przeważa buk, dęby oraz sosna, siedliska lasu mieszanego wilgotnego zajmują głównie sosna, brzoza i świerk, lasu mieszanego bagiennego olsza i sosna. Siedliska lasu wilgotnego zajmuje w większości brzoza i sosna, a siedliska olsu, olsu jesionowego i lasu łęgowego porośnięte są w większości przez olszę i brzozę.

Gatunkami panującymi w dominujących typach siedliskowych lasu są:

 

- Bśw - sosna (99,4%);

 

- BMśw - sosna (94,1%), brzoza (4,8%), świerk (0,2%);

 

- LMśw - sosna (82,9%), brzoza (6,0%), buk (5,2%), dęby (3,7%);

 

- Lśw - buk (33,7%), sosna (30,5%), brzoza (17,6%), dęby (12,3%).

 

Różnorodność siedlisk, polodowcowe ukształtowania terenu oraz teren byłego poligonu wojskowego składają się na dużą atrakcyjność przyrodniczą i turystyczną nadleśnictwa. Aż 21,9% naszych lasów objętych jest różnymi kategoriami ochronności jak np. lasy wodochronne, glebochronne, drzewostany zachowawcze; obszary Natura 2000 stanowią aż 14,5% (2333 ha) powierzchni.